Budget Bite Series

The prices on these meals will, of course, depend on where you live and what store you shop in, but they surely won’t break the bank! Also, I am choosing not to include things like seasonings and essentials like butter and oil for cooking because I assume most people have these things in their home!
*Prices are all from Walmart, but will vary depending on what store you shop at. Most meals will serve 4*
Ingredients:
- 1 can chicken- $1.34
- 1 cup white rice from 5 lb bag ($3.34)- $0.37 per cup
- 1 can cream of chicken soup- $0.68
- 1 cup chicken broth from 32 oz carton ($1.37)- $0.35
- 1 pack frozen broccoli- $1.16
- 1 velveeta cheese packet (3 pack $3.28)- $1.09
- Seasonings of choice!
Steps:
- Steam broccoli then chop into bite-sized pieces.
- Mix all ingredients together and bake at 375 degrees for 30-40 min or until rice is tender and most liquid is absorbed.
It can’t get easier than that! And a meal for 4 at only $4.99? That’s a win!