Budget Bites Series

The prices on these meals will, of course, depend on where you live and what store you shop in, but they surely won’t break the bank! Also, I am choosing not to include things like seasonings and essentials like butter and oil for cooking because I assume most people have these things in their home!
*Prices are all from Walmart, but will vary depending on what store you shop at. Most meals will serve 4.*
Ingredients:
- 1 box bowtie pasta- $0.98
- 2 jars pasta sauce- $1.48 each
- 1 pack pepperoni- $2.58
- 1/2 container parmesan cheese ($2.98 per bottle)- $1.49
- Seasonings of choice!
Steps:
- Cook pasta until almost tender.
- Combine all ingredients in casserole dish and bake at 350 for 20 min or until heated through.
Only $8.01 for this meal!
*If you’ve got a couple extra bucks to spare, consider adding some shredded mozzarella on top of this dish for that perfect cheesy pull!*