The prices on these meals will, of course, depend on where you live and what store you shop in, but they surely won’t break the bank! Also, I am choosing not to include things like seasonings and essentials like butter and oil for cooking because I assume most people have these things in their home!
*Prices are all from Walmart, but will vary depending on what store you shop at. Most meals will serve 4.*
Another great tip is to buy in bulk. Instead of buying a small pack of rice, go ahead and get that 5 pound bag! It stays good for an extremely long time, and you’ll be saving money in the long run!
Obviously, you don’t have to follow these recipes exactly, but these are my suggestions if you are looking for budget friendly bites to feed the family!